Segítek magamon!


Álmatlanság

Testi és lelki jólétünk nagymértékben függ az alvásunk minőségétől.

Az álmatlanságot nagyon sokszor az álmatlanságra való hibás reakció okozza. Néhány rossz éjszaka után félni kezdünk, mi lesz, ha megint nem alszom? Az alvás is egyfajta teljesítménykényszerré lesz, mert félünk, hogy fogunk másnap teljesíteni kialvatlanul és fáradtan.

A csökkenő mentális és fizikai kapacitás és az alváshiány között szoros kapcsolat van: akár 60 százalékkal csökkenhet a problémamegoldó-képességünk, és 40 százalékkal a memória-kapacitásunk, ha nem alszunk eleget.

Aki álmatlanságban szenved, úgy érezheti, átok ül rajta. Nemcsak az ébren töltött éjszakák okoznak hatalmas szenvedést, hanem hosszútávon nehéz megbirkózni a kialvatlanság okozta koncentrációs és memória problémákkal. Hatalmas kihívás hozni a szokásosan elvárt teljesítményt, mikor nem fog az agyunk, nehezen tudunk bármire is tartósan figyelni, remegünk, vagy hányingerünk van, és mindenre sokkal több idő kell, mert valahogy ügyetlenebbek vagyunk.

Sajnos könnyen ördögi körbe kerülhetünk, mert jogosan megijedünk teljesítményünk rohamos csökkenésén. A munkahelyünket féltjük, gond lehet a család körüli feladatok ellátásában is. Ilyenkor, érthető módon mindennel megpróbálkozunk, hogy végre egy jót tudjunk aludni. Jönnek a teák, cseppek, természetes gyógymódok (aminek én is nagy híve vagyok), de sokszor a legnagyobb igyekezet ellenére is jön az éjszakai ébredés és órákon keresztül forgolódunk. A legrosszabb, mikor azon agyalunk, hogy mindjárt itt a reggel, és megint nem aludtunk csak pár órát, azon gondolkodunk, hogy, ilyen fáradtan hogy fogjuk megint kibírni a napot. Aludni kell, muszáj, mondogatjuk, és ezzel az agyalással pont megakadályozzuk azt, amit szeretnénk: az igazi több órás pihentető alvást.

Ha nem bírjuk tovább a kialvatlanság okozta „zombiságot”, előbb- utóbb kétségbe esve orvoshoz fordulunk, mert szabadságra ugye nem mehetünk, muszáj teljesíteni, és jön a következő kör, a gyógyszerarzenál. Altatók, nyugtatók, (Frontin, Xanax, Sanval,Helex, Stilnox, Seroxat, stb.) esetleg egyenesen pszichiátriára irányítanak, mert az erős kialvatlanság már depressziós tüneteket is produkálhat.  Az alvásért már mindent megteszünk, ezért jobb híján elkezdjük a gyógyszert szedni, ami ilyenkor már megváltás lehet. Végre alszunk! Hurrá!
Ezen a ponton azért már jó, ha óvatosak vagyunk, mert hosszabb ideig alkalmazva ezek a szerek hozzászokást, vagy függőséget okozhatnak. A hozzászokás „csak”annyi, hogy egyre több gyógyszerre van szükség, mert egy idő után nem hat. A függőség viszont nagyon ronda dolog lehet. Szorongás, izzadás, remegés, álmatlanság, pont azok a tünetek, amire eredetileg elkezdted szedni a gyógyszert.

Ezért azt javaslom, hogy ha már az álmatlanság miatt altatóra szorulsz, ne szedd azt hosszú hónapokig, hanem mikor úgy érzed jobban vagy, próbáld meg elfelezni és fokozatosan abbahagyni, mielőtt függőség alakulna ki.

Ha már kialakult a függőség , eljuthatsz a  kétségbeesés legmélyére, ahol látod, hogy folyamatosan gyógyszert szedni semmi értelme, mert elveszíted önmagadat, az önbecsülésedet, a józan eszedet. Amikor rájössz, hogy nem ezt akarod, mert ez az út olyan helyre visz, ami a tetszhalál állapotával egyenlő, akkor tisztán látni fogod, hogy le kell tenned a gyógyszert. Ekkor elmúlik belőled a kétség, és a félelem helyét átveszi az elszántság.

A leszokáshoz szülséged lesz:

-az elméd működési módajainak megismerésére és ez által az agyalás leállítására
-kitartásra
-töretlen hitre a sikerben
-megbocsátásra, saját magadnak és a lelkes gyógyszerfelíróknak (akiknek egyetlen eszközük a gyógyszer, ami azért időnként csak jól jön)


Az álmatlanság valódi oka az agyalás. Az agyalás az, ami ébren tart, és ezen CSAK Te magad tudsz segíteni! Az okon és a megoldáson való agyalás az, ami fenntartja és táplálja az álmatlanságot. Maga a megoldásra irányuló cselekvés (ezt és ezt kell tennem, hogy elaludjak) az, ami ébren tart bennünket. Minél inkább akarod, annál kevésbé sikerül, mert ez egy természetes folyamat, amit erőszakkal nem tudsz befolyásolni.

A megoldás az agyalás feloldása.
 Sokféle úton lehet elcsendesíteni az elménket – bár éppen ez a dolog az, ami egy álmatlan embernek nagyon nehezen szokott menni. Ha azzal a céllal relaxálsz, vagy végzel bármilyen nyugtató gyakorlatot, hogy megnyugodj és elálmosodj, előfordulhat, hogy éppen az ellenkezőjét éred el, csak még idegesebb leszel, még nehezebben alszol el.

Ha szeretnéd kikapcsolni a gondolataid, ha szeretnéd letenni a gondolkodás folytonos kényszerét, akkor most egy ingyenes hét hétig tartó mini tanfolyamon megtanulhatod, mi a titka elménk „üzemmódváltásának”,annak, hogy az éjszaka ne az agyalásról szóljon, hanem a pihentető alvásról.

Soha ne veszítsd el a gyógyulásba vetett hitedet!

Mindig van lehetőség az újrakezdésre, a gyógyszerről való leszokásra, egy jobb, hatékonyabb terápia megtalálására.